Ľudskoprávnu organizáciu Sacharovovo centrum v Rusku zlikvidujú, rozhodol o tom ruský súd

18.8.2023 (SITA.sk) – Ruský súd v piatok prikázal likvidáciu ľudskoprávnej organizácie Sacharovovo centrum, ktorá zachováva odkaz nositeľa Nobelovej ceny za mier Andreja Sacharova. Podľa ruských tlačových agentúr súd toto rozhodnutie vydal na žiadosť ministerstva spravodlivosti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sacharov, ktorý zomrel v roku 1989, bol kľúčovou postavou pri vývoji sovietskej vodíkovej bomby, ale neskôr sa stal známy svojimi aktivitami pri podpore ľudských práv a slobody svedomia. Organizácia, ktorú založili na jeho počesť, prevádzkovala múzeum Sacharovovho centra a archívy v Moskve. Ruské úrady ju však v roku 2014 označili za zahraničného agenta a v tomto roku prikázali vypovedanie organizácie z priestorov, kde sídlila.

V posledných rokoch v Rusku rastie tlak zo strany vlády na nezávislých žurnalistov, aktivistov a predstaviteľov opozície. Počas vojny na Ukrajine sa tento tlak významne zvýšil. Mnoho nezávislých médií a ľudskoprávnych organizácií zatvorili, označili za zahraničných agentov alebo ich postavili mimo zákona ako nežiaduce.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Nobelova cena za mier, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský súd, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Ľudskoprávnu organizáciu Sacharovovo centrum v Rusku zlikvidujú, rozhodol o tom ruský súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *