Lepieš alebo Kubovič? Neziskovka Transparency sa vyjadrila ku kandidátom na šéfa ÚVO

26.9.2022 (Webnoviny.sk) – Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko je za to, aby vláda navrhla parlamentu na voľbu nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) oboch kandidátov – Petra Kuboviča a Tomáša Lepieša. Zdôvodnila to tým, že na verejnom vypočutí v piatok minulého týždňa uspeli obaja a vláde ich odporučila aj jedenásťčlenná výberová komisia.

Morálna integrita

Inštitúcia pochválila vládu za naozaj otvorené výberové konanie, v rámci ktorého boli zverejnené aj hodnotiace hárky.

„Je tak jasné, ako ten-ktorý člen komisie kandidátov posúdil. Nás napokon viac presvedčil Tomáš Lepieš. Z nášho pohľadu lepšie zvládol verejné vypočutie, pozitívnejšie sme vnímali jeho víziu pre úrad a vpredu je i z hľadiska manažérskych kvalít,” informovala na sociálnej sieti Transparency. Kuboviča naopak posúdila ako o niečo lepšieho odborníka na verejné obstarávanie, najmä vzhľadom na jeho skúsenosti z praxe.

Pri oboch kandidátoch podľa mimovládky napokon utrpela v priebehu vypočutia ich morálna integrita. „Lepieš sa priznal k známosti s Ábelom Ravaszom až potom, ako prenikla informácia, že sa tento politik zúčastnil jeho svadby. Kubovičovi sme zase škrtali body za to, že v dokumentoch pre komisiu utajil fakt, že mal až doteraz zmluvu s Úradom vlády,” uviedla Transparency.

Možný konflikt záujmov

Kubovič podľa organizácie navyše takúto väzbu nevyhodnocoval dôsledne z hľadiska možného konfliktu záujmov pri pôsobení v Rade ÚVO, ktorej je členom.

„Lepieš pôsobiaci na ÚVO zase nevidel konflikt záujmov pri podpise rozhodnutia napádajúceho tender jeho protikandidáta Ľubomíra Kubičku, ktorý sa napokon verejného vypočutia nezúčastnil, keďže včas nezískal potrebnú bezpečnostnú previerku,” podotkla neziskovka.

Ako pripomenula, členovia vlády a poslanci parlamentu nevyužili právo zúčastniť sa verejného vypočutia a klásť otázky spolu s výberovou komisiou.

Transparency, ktorá mala vo výberovej komisii zastúpenie spolu s Nadáciou Zastavme korupciu za mimovládny sektor, dúfa, že proces obsadzovania dôležitej pozície v štáte neušiel ich pozornosti a zodpovedne sa ho teraz zhostia.

Zdroj: Webnoviny.sk – Lepieš alebo Kubovič? Neziskovka Transparency sa vyjadrila ku kandidátom na šéfa ÚVO © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *