Legislatíva o manželstvách párov rovnakého pohlavia cez Zemana neprejde

7.6.2022 (Webnoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman povedal, že je v prípade schválenia v parlamente pripravený vetovať legislatívu umožňujúcu manželstvá párov rovnakého pohlavia.

Povolené registrované partnerstvá

Návrh z pera poslancov naprieč politickým spektrom, a proti ktorému oponuje vládna KDÚ-ČSL a opozičná SPD, predložili v utorok Poslaneckej snemovni. Termín začiatku diskusií o ňom ale zatiaľ nie je stanovený.

Zeman svoj úmysel avizoval po stretnutí s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. Podotkol, že v Česku už sú povolené registrované partnerstvá. „Rodina je ale zväzok medzi mužom a ženou. Bodka,“ povedal prezident, ktorý, ako pripomína agentúra AP, je známy svojimi hanlivými komentármi na adresu LGBTQ komunity.

Debata bola už v roku 2018

Prezidentovo veto môže prelomiť väčšina zákonodarcov v Poslaneckej snemovni. Parlament o podobnej legislatíve začal debatu už v roku 2018, ale nehlasoval o nej pred vlaňajšími parlamentnými voľbami, a tak ju bolo potrebné predložiť znova.

V roku 2006 parlament schválil zákon, ktorý umožňuje partnerom rovnakého pohlavia žiť v oficiálne registrovanom partnerstve a mať práva na dedičstvo a zdravotnú starostlivosť podobné tým, ktoré majú heterosexuálne manželské páry. Registrované partnerstvá však neposkytujú párom takú ochranu ako manželstvá.

Viac k témam: Český prezident, Homosexuálne manželstvá, LGBTQ, Registrované partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia
Zdroj: Webnoviny.sk – Legislatíva o manželstvách párov rovnakého pohlavia cez Zemana neprejde © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *