Kráľovná Alžbeta II. oslavuje 70. výročie na britskom tróne, je najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách krajiny

2.6.2022 (Webnoviny.sk) – Prehliadkou britskej armády sa vo štvrtok začnú štvordňové oslavy na počesť 70. výročia kráľovnej Alžbety II. na britskom tróne.

Súčasťou osláv platinového jubilea bude i ďakovná bohoslužba v Katedrále svätého Pavla v Londýne, koncert v Buckinghamskom paláci či súťaž tisícok účinkujúcich zo škôl a komunitných skupín z celej krajiny.

Kráľovská mincovňa taktiež uviedla do obehu výročnú mincu v hodnote 50 pencí a britská pošta zase predstavila sériu výročných známok.

Najdlhšie vládnuci monarcha v Británii

Už 96-ročná kráľovná, ktorá sa v priebehu rokov stala symbolom stability a pre mnohých Britov jedinou kráľovnou, ktorú poznali, je najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva. Prvenstvo v dĺžke vládnutia dosiahla ešte septembri 2015, keď prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu.

Princezná Elizabeth Alexandra Mary sa nenarodila ako priama následníčka trónu. Všetko však zmenila abdikácia jej strýka kráľa Eduarda VIII. v roku 1936. Po ňom na trón usadol jej otec Albert, vojvoda z Yorku, z ktorého sa stal kráľ Juraj VI.

Korunovácia v roku 1953

Namiesto neho sa v roku 1952 mladá princezná so svojím, už zosnulým, manželom princom Filipom vydala na cestu po Spoločenstve národov, počas ktorej ju 6. februára v Keni zastihla správa o jeho úmrtí.

Odvtedy ju svet pozná ako britskú kráľovnú. Korunovali ju 2. júna 1953 vo Westminsterskom opátstve. Mladá panovníčka sa postavila nielen na čelo Spoločenstva národov, ale aj anglikánskej cirkvi, britských ozbrojených síl a stoviek ďalších organizácií.

Viac k témam: Oslavy, platinové jubileum
Zdroj: Webnoviny.sk – Kráľovná Alžbeta II. oslavuje 70. výročie na britskom tróne, je najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *