Korčok považuje Ukrajinu už za súčasť Západu, ocenenie získal po prvýkrát celý národ krajiny

3.6.2022 (Webnoviny.sk) – Vo štvrtok 2. júna opäť odovzdali v rámci bratislavskej konferencie GLOBSEC tradičné transatlantické ceny. V súvislosti s obeťami a hrdinstvom Ukrajincov, ktorí od vypuknutia vojny bojujú o prežitie svojho štátu, cenu po prvýkrát získal celý národ.

Ukrajina už je Západom

„Odhliadnuc od geografie Ukrajina už je Západom. Národ, ktorý sa nachádza v najtemnejšom období svojej modernej existencie, je pre nás jasným príkladom vzťahu k slobode a demokracii,” uviedol vo svojom vystúpení slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS). Informoval o tom Komunikačný odbor rezortu diplomacie v tlačovej správe.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Česká a slovenská transatlantická cena je tradične odovzdávaná v spolupráci slovenskej organizácie GLOBSEC a českej organizácie Jagello 2000.

Ocenenie pre ukrajinský národ si z rúk predsedu vlády Slovenskej republiky Eduarda Hegera (OĽaNO) prevzali zástupcovia ukrajinského parlamentu. Oceneným bol tiež český generál Karel Řehka, riaditeľ Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť Českej republiky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Korčoka čaká séria stretnutí

Podľa šéfa diplomacie máme morálnu povinnosť Ukrajine k integrácii do rodiny západných demokracií pomôcť aj formálne, podporou jej jasnej európskej perspektívy.

„Minister Korčok popri konferencii GLOBSEC absolvuje sériu bilaterálnych stretnutí vrátane s generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie, ministrami zahraničných vecí Indie a Svätej stolice či s líderkou bieloruskej opozície,” uviedol rezort.

Viac k témam: GLOBSEC, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok považuje Ukrajinu už za súčasť Západu, ocenenie získal po prvýkrát celý národ krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *