Irán popiera priamu účasť na útoku Hamasu na Izrael, dôkazy nemajú ani Spojené štáty

9.10.2023 (SITA.sk) – Irán dôrazne odmietol správy, že sa priamo zapojil do plánovania útoku palestínskej militantnej skupiny Hamas na Izrael alebo ho vopred schválil. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Mali sa zúčastniť na stretnutiach Hamasu

Noviny Wall Street Journal s odvolaním sa na niekoľko zdrojov, informovali, že Iránske Revolučné gardy sa od augusta zúčastňovali na plánovacích stretnutiach Hamasu v Bejrúte každé dva týždne, vrátane dvoch, na ktorých sa údajne zúčastnil aj iránsky minister zahraničných vecí.

Ako poznamenáva The Guardian, nie sú pochyby o tom, že Teherán, nepriateľ Izraela, má motív podporiť útok a chválil konanie Hamasu.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí v nedeľu hovoril s Hamasom, ale nič z toho nie je dôkazom toho, že Irán poskytol predchádzajúcu logistickú alebo plánovaciu podporu.

Do reakcie Palestíny vraj nie sú zapojení

Iránska misia pri Organizácii Spojených národov (OSN) odmietla tvrdenia, že by sa na rozhodovaní týkajúcej ofenzívy Hamasu podieľali iránske jednotky Kuds.

„Rozhodnutia prijaté palestínskym odporom sú prudko autonómne a neochvejne v súlade s legitímnymi záujmami palestínskeho ľudu. Dôrazne stojíme za neochvejnou podporou Palestíny; nie sme však zapojení do reakcie Palestíny, pretože ju preberá výlučne samotná Palestína,“ vyjadrila sa s tým, že Izrael „sa pokúša ospravedlniť svoje zlyhanie a pripísať ho iránskej spravodajskej sile a operačnému plánovaniu“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Dôkazy nemajú ani USA

Americký minister zahraničia Antony Blinken uviedol, že Spojené štáty zatiaľ nemajú žiadnu priamu vedomosť o tom, že by sa Irán podieľal na útoku palestínskych militantov napriek tvrdeniam izraelských predstaviteľov vrátane prezidenta Jicchaka Herzoga, ktorý povedal, že Irán je architektom ofenzívy.

The Palestinian view from the West Bank: my conversation with Palestinian activist and legislator @MustafaBarghoti, who is not connected to Hamas, about the terrorist group’s offensive in southern Israel pic.twitter.com/LYsAI5bFfa— Fareed Zakaria (@FareedZakaria) October 8, 2023

„V tomto konkrétnom prípade sme ešte nevideli dôkazy, že by Irán riadil alebo bol za týmto konkrétnym útokom, ale určite je tu dlhý vzťah,“ vyjadril sa v nedeľu šéf americkej diplomacie.

The Guardian pripomína, že hoci sa dá očakávať popieranie Iránu, čiastočne s cieľom zabrániť útoku zo strany Izraela, historický vzťah medzi Hamasom a Teheránom nie je taký blízky ako s niektorými inými militantnými islamskými skupinami v regióne.

Viac k témam: Hamas, Izraelsko-palestínsky konflikt, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Irán popiera priamu účasť na útoku Hamasu na Izrael, dôkazy nemajú ani Spojené štáty © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *