Inštitút ľudských práv odsudzuje útok Hamasu, každá krajina má však právo na sebaobranu a Izrael sa dopúšťa apartheidu

8.10.2023 (SITA.sk) – Inštitút ľudských práv (IĽP) odsudzuje útok hnutia Hamas na Izrael a vyzýva na okamžité zastavenie bojov a návrat k mierovým rokovaniam. Ako ďalej mimovládka uvádza vo vyhlásení, Hamas aj izraelské ozbrojené sily sa podľa dostupných informácií dopúšťajú vojnových zločinov a porušovania ľudských práv. Boje si už vyžiadali viac ako tisíc mŕtvych a tisícky zranených na oboch stranách.

Nikto nesmie vedome zabíjať

Nevidieť útok Hamásu v kontexte zvyšujúcich sa útokov izraelskej armády na palestínskych civilistov po zmene vlády by bolo nepravdivé. Ak uznávame právo brániť sa voči okupácii ozbrojenou cestou v prípade Ukrajiny, musíme ho uznať aj v prípade Palestíny,” povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Každá krajina má podľa neho právo na sebaobranu, ale nikto nesmie vedome zabíjať civilistov a ničiť infraštruktúru nevyhnutnú pre život – ani Palestína, ani Izrael.

Ak je ale Izrael skutočne demokratickou krajinou a partnerom Západu, naši lídri by mali dosiahnuť ukončenie apartheidu a okupácie. Je to totiž jediný spôsob, ako zabezpečiť na Blízkom východe trvalý mier,” povedal Weisenbacher.

Izrael sa dopustila apartheidu

IĽP pripomína, že Izrael zabral 78 percent pôvodne palestínskeho územia a vyhnal až milión obyvateľov z ich domovov.

Svojím správaním voči palestínskemu obyvateľstvu sa podľa názoru OSN a mnohých renomovaných mimovládnych organizácií, ako aj právnych expertov, dopúšťa apartheidu. Apartheid je výraz, ktorý pôvodne označoval rasistickú politiku v Juhoafrickej republike založenú na utláčaní jedného etnika druhým prostredníctvom štátnej moci a ekonomickej nerovnosti,” dodal Weisenbacher.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Apartheid, Izraelsko-palestínsky konflikt, Okupácia, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Inštitút ľudských práv odsudzuje útok Hamasu, každá krajina má však právo na sebaobranu a Izrael sa dopúšťa apartheidu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *