Iniciatíva ZOJ prejavila sudkyni Záleskej podporu, k vzťahu s Tódovou sa vyjadrila verejne a rozptýlila pochybnosti

17.8.2023 (SITA.sk) – Iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) vyjadrila sudkyni Pamele Záleskej podporu. Zároveň vyzvala všetkých, ktorí bez primeraných a objektivizovaných dôvodov napádajú slovenských sudcov pre výkon ich funkcií, aby sa zdržali výrokov, ktoré taktiež poškodzujú súdnictvo ako celok, znižujú jeho dôveryhodnosť i povesť. ZOJ osobitne apeluje na tých, ktorí v justícii pôsobia.

Pochybnosti o svedomitom výkone

„Sudkyňa Pamela Záleská sa k svojmu vzťahu k novinárke (Monike Tódovej, pozn. SITA) v súvislosti s jej rozhodovacou činnosťou verejne vyjadrila pred Súdnou radou SR. Jej odpovede podľa názoru ZOJ rozptýlili pochybnosti o svedomitom výkone povolania sudkyne a jej etickom správaní v súkromí,” uviedli hovorkyne ZOJ Katarína Javorčíková a Dagmar Valocká.

Útok bez reálnych faktov

Ak sa bez reálnych faktov útočí na vybraných sudcov s cieľom spochybniť ich sudcovskú spôsobilosť či dodržiavanie etiky sudcu, je podľa ZOJ povinnosťou súdnej rady poskytnúť im ochranu. Iniciatíva však pripomína, že niektoré členky súdnej rady namiesto odsúdenia útokov na sudkyňu konali presne naopak.

„Bez poznania všetkých súvislostí a jej vypočutia si osvojili verejne publikované závery o jej konaní a dokonca verejne prezentovali názor, že sudkyňa riskuje pozastavenie výkonu funkcie a jej konanie spochybňuje objektívnosť všetkých súdov,” dodali hovorkyne.

Viac k témam: iniciatíva, Justícia, sudkyňa
Zdroj: SITA.sk – Iniciatíva ZOJ prejavila sudkyni Záleskej podporu, k vzťahu s Tódovou sa vyjadrila verejne a rozptýlila pochybnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *