Hamas drží rukojemníkov v tuneloch, prepustená Izraelčanka opísala zajatie ako „peklo“ (foto)

24.10.2023 (SITA.sk) – Jocheved Lifšic, ktorú v pondelok prepustilo palestínske militantné hnutie Hamas, svoje viac ako dvojtýždňové zajatie v Pásme Gazy opísala ako peklo.

Bolo to náročné, ale dostaneme sa z toho,“ povedala 85-ročná Izraelčanka novinárom v nemocnici v Tel Avive. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Uniesli ju na motorke

Lifšic prítomným vysvetlila, že ju uniesli na motorke. Jej dcéra, ktorá prekladala, čo jej matka hovorila, z hebrejčiny do angličtiny, vysvetlila, že seniorka mala hlavu na jednej strane motorky a nohy jej trčali z druhej strany.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Bol to bolestivý čin. Priviedli nás k bráne. Ležala som na motorke na boku. V dôsledku jazdy som mala modriny,“ dodala Lifšic, ktorú militanti tiež zbili palicou. Potom ju vzali do podzemia.

Prešli niekoľko kilometrov po mokrej zemi. Pod zemou je obrovská sieť tunelov. Vyzerá to ako pavučina,” povedala jej dcéra. V tuneloch však na nich čakali lekári a zdravotníci. Lifšic bola najprv v skupine 25 ľudí, neskôr ju jej únoscovia dali do menšej skupiny piatich ľudí z kibucu blízko toho jej.

Rukojemníkov držia v tuneloch

Keď sme sa tam dostali, ľudia nám povedali, že sú to ľudia, ktorí veria v Korán a neublížia nám, a dostaneme rovnaké podmienky, aké majú v tuneloch,“ povedala Lifšic.

Boli tam strážcovia, záchranár a lekár, ktorí sa postarali o to, že budeme mať rovnaké lieky, aké potrebujeme,“ vysvetlila s tým, že sa postarali o to, aby neochoreli. V tuneloch, ktoré boli podľa nej celé mokré, spali na matracoch.

Bývalá rukojemníčka tiež obvinila izraelskú armádu (IDF) z toho, že nebrala hrozby od Hamasu vážne. Nevedomosť bezpečnostnej agentúry Šin Bet a armády „nám veľmi ublížila“. „Varovali nás tri týždne vopred, spálili polia, poslali ohnivé balóny a IDF to nebrali vážne,” dodala odkazujúc na Hamas.

V zajatí bola viac ako dva týždne

To kulminovalo 7. októbra, keď kibuc Nir Oz v južnom Izraeli, napadli militanti. „V sobotu ráno bolo zrazu všetko veľmi tiché. Ozvalo sa silné búšenie na osadu,“ spomínala Lifšic na útok Hamasu a dodala, že krátko na to „hordy” bojovníkov Hamasu prerazili „drahé” ploty kibucu a stále prichádzali vo svojich „húfoch“, kým ju posadili na motorku a odišli s ňou. „Bolo to veľmi, veľmi náročné a nepríjemné,“ povedala.

Lifšic prepustili v pondelok spolu s jej 79-ročnou susedkou a priateľkou Nurit Cooper. Ich manželov, ktorých uniesli s nimi, podľa izraelských predstaviteľov ešte stále zadržiava Hamas.

Palestínski militanti v Pásme Gazy zadržiavajú viac ako 200 rukojemníkov. V piatok prepustili prvé dve rukojemníčky. „Neskončí sa to, kým nebudú všetci doma,“ povedala Lifšic.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Rukojemníci, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Hamas drží rukojemníkov v tuneloch, prepustená Izraelčanka opísala zajatie ako „peklo“ (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *