Guterres je sklamaný z nevyťažených terminálov v Odese, opäť vyzval na demilitarizáciu Zaporožskej elektrárne

19.8.2022 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres pricestoval v piatok na oficiálnu návštevu ukrajinského prístavného mesta Odesa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nevyužité terminály v prístave

Ako referuje web Suspiľne Media, Guterres navštívil tamojší prístav odkiaľ sa v súlade s istanbulskými dohodami vyváža ukrajinské obilie.

Guterres však priznal, že ho nepotešilo, keď zistil, že kapacita odeského prístavu nie je maximálne využitá. „Som smutný, pretože potenciál, ktorý tento prístav a toto mesto má pre vašu krajinu, pre váš región, sa nenapĺňa. Dúfam, že čoskoro sa budeme môcť vrátiť a budeme môcť vidieť, že všetky terminály sú vyťažené a mesto je plné života,“ vyhlásil šéf OSN.

Demilitarizácia Zaporožskej elektrárne

Vyjadril sa taktiež k situácii v Zaporožskej jadrovej elektrárni, v súvislosti s ktorou sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňujú z ostreľovania.

„Ak by bolo územie zariadenia demilitarizované, otázka ostreľovania a obvinenia ruskej a ukrajinskej strany by už boli vyriešené. Elektrina z elektrárne je ukrajinská, ukrajinský ľud ju potrebuje najmä v zimnom období a toto treba dodržať,“ povedal Guterres.

Dohoda na exporte potravín

Spolu s ním pricestoval do Odesy i ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov. „Je pripravených na naloženie 10 lodí v troch prístavoch v Odeskej oblasti. Očakávame, že budeme môcť prijať 40 žiadostí o to, aby do prístavu Odesa smerovali ďalšie lode. Takže s radosťou môžem oznámiť, že iniciatíva funguje,“ povedal minister.

Guterres predtým navštívil Ľvov, kde sa stretol s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Počas stretnutia sa dohodli na pokračovaní koordinácie exportu potravín a diskutovali aj o situácii v spomenutej jadrovej elektrárni.

Viac k témam: Demilitarizovaná zóna, Odesa, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Guterres je sklamaný z nevyťažených terminálov v Odese, opäť vyzval na demilitarizáciu Zaporožskej elektrárne © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *