Grécko sa rozhodlo vypovedať zmluvu s Ruskom o údržbe systémov protivzdušnej obrany, pošle ich Ukrajine

25.8.2023 (SITA.sk) – Grécka vláda sa rozhodla vypovedať zmluvu s Ruskom o údržbe raketových systémov protivzdušnej obrany Tor-M1 a Osa-AKM, ktoré sú vo výzbroji armády krajiny. Informuje o tom portál Európska pravda s odvolaním sa na Pronews.gr.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prísne tajný dokument

„Prísne tajný dokument“, ktorý podľa Pronews.gr unikol cez parlament, uvádza, že Atény už nebudú obstarávať náhradné diely a súčiastky pre Tor-M1 a Osa-AKM. V dôsledku toho môžu byť uvedené systémy čoskoro vyradené z prevádzky, keďže dostupné náhradné diely vydržia len niekoľko mesiacov vzhľadom na ich obmedzené množstvo a odmietnutie vlády plniť existujúcu zmluvu.

Grécka armáda a letectvo majú celkovo 21 samohybných systémov Tor-M1 a 38 samohybných systémov Osa-AKM s maximálnym dostrelom 10 – 12 kilometrov. Zmluva na údržbu systémov v nasledujúcich rokoch má hodnotu viac ako 102 miliónov eur.

Podieľanie Grécka na výcviku

Pronews.gr tvrdí, že systémy pravdepodobne prostredníctvom tretích krajín pošlú na Ukrajinu. Prijaté rozhodnutie je „čisto politické“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis predtým v Aténach podpísali spoločné vyhlásenie o euroatlantickej integrácii Ukrajiny. Grécko tiež oznámilo, že sa bude podieľať na výcviku ukrajinských pilotov pre stíhačky F-16.

Viac k témam: grécka pomoc, Grécky premiér, Humanitárna pomoc Ukrajine, integrácia Ukrajiny, lietadlá F-16, pomoc Ukrajine, Protivzdušná obrana, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky F-16, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Grécko sa rozhodlo vypovedať zmluvu s Ruskom o údržbe systémov protivzdušnej obrany, pošle ich Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *