Generálny pardon využíva na Slovensku vyše milióna subjektov, čas na uhradenie dlžného poistného sa kráti

27.8.2023 (SITA.sk) – Zamestnávatelia, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené fyzické osoby, ktorých sa generálny pardon týka, majú poslednú šancu doplatiť celé dlžné poistné, ktoré im vzniklo pred 1. júlom 2022.

Doručenie chýbajúcich výkazov

Ak tak urobia, Sociálna poisťovňa im odpustí vzniknuté penále. V prípade zamestnávateľov a zahraničných SZČO je okrem úhrady dlžného poistného tiež potrebné doručiť chýbajúce výkazy, takisto do 31. augusta tohto roka.

Sociálna poisťovňa možnosť využitia generálneho pardonu každý mesiac opakovane pripomína dotknutým subjektom esemeskami a správami do elektronických schránok. Počas doterajšieho trvania Generálneho pardonu 2023 od začiatku februára zatiaľ oddlžila viac ako 680-tisíc subjektov.

Praktický pomocník

Poisťovňa ku generálnemu pardonu zároveň pripravila dvoch praktických pomocníkov – vyhľadávače. Jeden sa týka preverenia informácie o dlhu.

Cez ten druhý sa dotknuté subjekty dozvedia, ktorý konkrétny výkaz poistného im v Sociálnej poisťovni chýba. Vyhľadávače sú dostupné na stránke www.generalnypardon.sk.

Týka sa vyše milióna subjektov

Od začiatku februára sa na Slovensku zaviedol generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné. Penále dlžníkom poisťovňa odpustí vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta tohto roka.

Ako ešte v októbri minulého roka uviedla poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová ako autorka tohto návrhu, generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov. Ide o 354-tisíc zamestnávateľov, takmer 500-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb a cez 218-tisíc fyzických osôb. Sociálna poisťovňa eviduje voči týmto subjektom penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

Viac k témam: dlžné poistné, fyzické osoby, Generálny pardon, Penále, Poistné, Sociálne, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: SITA.sk – Generálny pardon využíva na Slovensku vyše milióna subjektov, čas na uhradenie dlžného poistného sa kráti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *