Fleischer z kauzy Očistec chcel nastúpiť do výkonu trestu, sudca ho poslal domov

7.4.2022 (Webnoviny.sk) – Odsúdený úradník z kauzy Očistec Martin Fleischer zatiaľ nenastúpi na náhradný výkon odňatia slobody vo výške 18 mesiacov. Rozhodol o tom vo štvrtok samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. O nástup trestu žiadal sám odsúdený, keďže podľa vlastných slov nie je schopný zaplatiť peňažný trest vo výške 150 000 eur.

Odsúdený vraj nemá peniaze

Fleischer argumentoval napríklad tým, že po obvinení v kauze Očistec bol prepustený z práce a dlhodobo si nie je schopný nájsť adekvátne zamestnanie. Dôvodom je aj záznam v registri trestov za právoplatné odsúdenie.

Časť rodinných úspor pritom podľa vlastných slov minul na financovanie obhajoby alebo vyplatenie peňažného trestu jeho manželky, ktorá bola takisto odsúdená a tiež prišla o zamestnanie.

Samosudca Miroslav Mazúch však pripomenul, že podľa zákona má odsúdený čas peňažný trest splatiť až do augusta 2023. Dnešné verejné zasadnutie preto odročil na neurčito.

„Súd sa musí snažiť o to, aby bol peňažný trest zaplatený,” povedal Mazúch. Doplnil, že momentálne by nariadenie náhradného trestu odňatia slobody nebolo účelné.

Súd odsúdil aj Fleischerovu manželku

Samosudca ŠTS v auguste minulého roku schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a bývalým šéfom sekcie ekonomiky ministerstva vnútra Martinom Fleischerom. Súd obvinenému uložil trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní piatich rokov.

Takisto mu súd uložil peňažný trest, zákaz stretávania sa s osobami, ktoré majú na neho negatívny vplyv, ako aj povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka.

Rovnaký trest uložil súd aj jeho manželke Margaréte, akurát finančný trest v jej prípade predstavoval 30 000 eur. Dôvodom odsúdenia manželov bola korupčná trestná činnosť.

V rámci akcie Očistec zadržali koncom roka 2020 viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Stíhaní sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy činov alebo trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa. V kauze figurujú okrem iných aj bývalý policajný prezident Tibor G., exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter H. alebo bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K.

Viac k témam: Kauza Očistec, Korupcia, Súdy, Väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Fleischer z kauzy Očistec chcel nastúpiť do výkonu trestu, sudca ho poslal domov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *