Experimentálna helikoptéra Ingenuity tento mesiac absolvovala svoj posledný let (video+foto)

31.1.2024 (SITA.sk) – Experimentálna helikoptéra Ingenuity amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorá je na Marse, tento mesiac absolvovala posledný let.

Ako na svojej webstránke informovala Jet Propulsion Laboratory pri NASA, zábery z jej letu z 18. januára ukazujú poškodenie jednej alebo viacerých nosných plôch rotora, v dôsledku čoho už Ingenuity nie je schopná letu. Stroj však zostáva vo vzpriamenej polohe a komunikoval s riadiacim centrom.

„Historická cesta Ingenuity, prvého lietadla na inej planéte, sa skončila,“ oznámil pri tejto príležitosti šéf NASA Bill Nelson.

„Táto pozoruhodná helikoptéra letela vyššie a ďalej, než sme si kedy predstavovali, a pomohla NASA urobiť to, čo vieme najlepšie – urobiť nemožné, možným. Prostredníctvom misií, ako je Ingenuity, NASA pripravuje pôdu pre budúce lety v našej slnečnej sústave a inteligentnejšie a bezpečnejšie ľudské skúmanie na Marse aj vo väčšej vzdialenosti,“ dodal.

Ingenuity priletela na Mars vo februári 2021 spolu s roverom Perseverance, pričom už v apríli uskutočnila prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte. Bola navrhnutá na maximálne päť experimentálnych letov v priebehu 30 dní. Napokon však fungovala takmer tri roky a vykonala 72 letov, pričom letela viac ako 14-krát ďalej, ako sa plánovalo a zaznamenala viac ako dve hodiny celkového letového času.

Viac k témam: Helikoptéra Ingenuity, Mars, Vesmírna misia na Mars
Zdroj: SITA.sk – Experimentálna helikoptéra Ingenuity tento mesiac absolvovala svoj posledný let (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *