Európska Únia uvalila sankcie na šesť osôb, týkajú sa porušovania ľudských práv na okupovanom Kryme

8.9.2023 (SITA.sk) – Rada Európskej únie (EÚ) uvalila reštriktívne opatrenia na šiestich jednotlivcov zodpovedných za porušenia ľudských práv v Rusku a na ruskom okupovaných územiach Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odsúdený na šesť rokov

Sankcionovaní sú prokurátori a sudcovia, ako aj dvaja členovia ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Rada o tom informuje na svojej webstránke.

Sankcionovaní sudcovia a prokurátori sú aktívni na súdoch zriadených okupačnými silami na nelegálne anektovanom Kryme. Zúčastnili sa na politicky motivovanom súdnom konaní proti novinárovi Vladyslavovi Jesypenkovi, ktorý bol odsúdený na šesť rokov väzenia, a Krymskému Tatárovi Narimanovi Dželjalovovi.

Sankcie v oblasti ľudských práv

Členovia FSB sa buď podieľali na mučení Vladyslava Jesypenka, alebo viedli vyšetrovanie jeho prípadu. Rovnako aj členov krymskotatárskej komunity a Jehovových svedkov na Kryme.

Reštriktívne opatrenia uvalila v rámci globálneho režimu sankcií v oblasti ľudských práv. Ten už uplatňujú dovedna na 67 jednotlivcov a 20 subjektov. Sankcie zahŕňajú zmrazenie majetku, zákaz sprístupňovania fondov a zákaz cestovania.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Európske sankcie, Krym, Ľudské práva, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Európska Únia uvalila sankcie na šesť osôb, týkajú sa porušovania ľudských práv na okupovanom Kryme © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *