Európska únia a Nový Zéland uzavreli dohodu o voľnom obchode, rokovania trvali štyri roky

30.6.2022 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) a Nový Zéland vo štvrtok oznámili, že po štyroch rokoch rokovaní uzavreli dohodu o voľnom obchode.

Obchod s Novým Zélandom sa podľa EÚ v dôsledku dohody zvýši o 30 percent, pričom samotné odstránenie ciel ušetrí podnikom 140 miliónov eur na clách ročne. Investičné toky EÚ na Nový Zéland by sa mohli zvýšiť o viac ako 80 percent.

Dohoda ešte čaká na schválenie

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uviedla, že dohoda poskytuje bezcolný prístup pre 97 percent súčasného novozélandského vývozu do EÚ, pričom 91 percent sa zruší v deň implementácie dohody.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá dosiahnutie dohody označila za historický moment, povedala, že dohoda chráni 200 európskych agropotravinárskych produktov s geografickými ukazovateľmi a zaručuje odstránenie takmer všetkých ciel na vývoz z EÚ na Nový Zéland.

Dohoda nadobudne platnosť, keď ju schváli Európsky parlament a ratifikuje Nový Zéland.

Vzájomný obchod stále rastie

Bilaterálny obchod s tovarom medzi EÚ a Novým Zélandom v posledných rokoch neustále rastie a v roku 2021 dosiahol takmer 7,8 miliardy eur. EÚ je tretím najväčším obchodným partnerom Nového Zélandu.

Únia prostredníctvom Europolu tiež s Novým Zélandom uzavrela dohodu o bližšej spolupráci v oblasti organizovaného zločinu a terorizmu.

Von der Leyenová vysvetlila, že pomôže predchádzať teroristickým útokom a zároveň sa bude zaoberať online teroristickým obsahom.

Viac k témam: Dohoda o voľnom obchode
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia a Nový Zéland uzavreli dohodu o voľnom obchode, rokovania trvali štyri roky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.