Európska komisia poskytla Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, vyplatili im 1,5 miliardy eur 

22.8.2023 (SITA.sk) – Európska komisia v utorok vyplatila Ukrajine 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci pre túto krajinu v hodnote až 18 miliárd eur. Pomocou tohto nástroja sa EÚ snaží Ukrajine pomôcť pokryť jej bezprostredné finančné potreby. Dnešnou platbou Ukrajina zatiaľ v rámci makrofinančnej pomoci získala tento rok 12 miliárd eur.

Finančná podpora má pomôcť obnoviť infraštruktúru

Táto podpora pomôže Ukrajine naďalej vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať v prevádzke základné verejné služby, ako sú nemocnice, školy a bývanie pre vysídlených ľudí. Ukrajine to tiež umožní zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú Ruskom v jeho útočnej vojne, ako je energetická infraštruktúra, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine 

Najnovšia platba prichádza po tom, čo Komisia 25. júla skonštatovala, že Ukrajina naďalej uspokojivo napreduje pri implementácii dohodnutých politických podmienok a spĺňa požiadavky na podávanie správ, ktorých cieľom je zabezpečiť transparentné a efektívne využívanie finančných prostriedkov.

Podpora až do výšky 50 miliárd eur

Ukrajina dosiahla významný pokrok v oblasti posilnenia finančnej stability, posilnenia právneho štátu, zlepšenia svojho plynárenského systému, podpory energetickej účinnosti a podpory lepšej podnikateľskej klímy.

„Mobilizujeme všetko úsilie na pomoc Ukrajine. Dnes sme krajine vyplatili ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur, pretože čelí brutálnej ruskej útočnej vojne a pracuje na obnove svojej infraštruktúry. A naša podpora bude ďaleko po roku 2023. Naďalej budeme rozhodne stáť na strane Ukrajiny, pričom na roky 2024 – 2027 bude navrhnutá podpora až do výšky 50 miliárd eur,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Európska komisia, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Európska komisia poskytla Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, vyplatili im 1,5 miliardy eur  © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *