Estónska premiérka čelí výzvam na odstúpenie z funkcie, jej manžel nepriamo obchodoval s Ruskom

25.8.2023 (SITA.sk) – Estónska premiérka Kaja Kallas čelí rastúcemu tlaku na odstúpenie po tom, čo estónske médiá odhalili rolu jej manžela v spoločnosti nepriamo obchodujúcej s Ruskom aj v čase vojny na Ukrajine.

Štyridsaťšesťročná Kallas je jednou z najhlasnejších podporovateliek Ukrajiny a vyzvala všetky spoločnosti v Európskej únii, aby prestali obchodovať s Ruskom po tom, čo začalo inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.

Manžel končí vo firme

Jej manžel Arvo Hallik v piatok oznámil, že predá jeho 25-percentný podiel v prepravnej spoločnosti Stark Logistics, ktorá spolupracovala s estónskou spoločnosťou pôsobiacou v Rusku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Povedal tiež, že odstúpi z funkcie finančného riaditeľa spoločnosti aj z predstavenstva.

„Verili sme, že robíme správnu vec, pomáhame správnym ľuďom a zachraňujeme dobrú estónsku spoločnosť, inak by sme to nerobili,“ napísal Hallik vo vyhlásení, ktoré zverejnil estónsky verejnoprávny vysielateľ ERR.

Hallik trval na tom, že jeho manželka nevedela o jeho obchodných aktivitách.

Sankcie neporušili

Hallik zároveň obhajoval pôžičku manželky vo výške 350-tisíc eur jeho holdingovej spoločnosti, ktorá vlastní podiel v Stark Logistics. Tiež vyhlásil, že vždy počas jeho 13 rokov vo firme konal v rámci zákona.

Estónska bezpečnostná agentúra KAPO pre ERR potvrdila, že spoločnosti súvisiace s premiérkiným manželom neporušili sankcie.

Opozícia vyzýva Kallas na rezignáciu, zatiaľ čo členovia jej stredopravej vládnej koalície žiadajú viac odpovedí na otázky o Hallikových aktivitách.

Viac k témam: Estónska premiérka, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Estónska premiérka čelí výzvam na odstúpenie z funkcie, jej manžel nepriamo obchodoval s Ruskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *