Daňko svedčil v korupčnej kauze špeciálneho exprokurátora Kováčika, vypovedali aj ďalší policajti

25.10.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 25. októbra, 12:11

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko prišiel stredu vypovedať ako svedok na hlavné pojednávanie v úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na banskobystrické pracovisko Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

Daňko považuje Kaľavského za klamára

Exprokurátor je v tejto korupčnej kauze obžalovaný z prijímania úplatku spolu s Petrom Koščom prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania, a pojednáva sa bez jeho prítomnosti, lebo je na úteku. Na stredajšom pojednávaní je neprítomný aj druhý obžalovaný, ktorý si odpykáva osemročný trest v inej kauze.

Daňko bol v tejto veci vyšetrovateľom v prípravnom konaní a vypovedať prišiel na návrh prokurátora s tým, že aj sám požiadal súd o podanie svedeckej výpovede. Vypovedať prišli aj policajti Róbert Magula a Roman Staš.

Svedok vypovedal o tom, že bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský o tejto kauze spočiatku nevedel a zatajili pred ním aj zatýkanie Petra Košča, s ktorým sa podľa Daňka poznali.

Následne bol vraj Kaľavský „zhrozený z toho, že sme si dovolili obviniť pána Košča. Petrovi Petrovovi mal Kaľavský povedať, že za to, že sme obvinili Košča sa nám pomstí,“ uviedol svedok s tým, že niečo podobné sa dozvedel aj od operatívca Róberta Magulu. Ako uviedol Daňko, je viac dôvodov, prečo považuje Kaľavského za klamára.

Miesto odovzdania úplatku

V úradnom zázname, ktorý v úvode vyšetrovania Daňko prevzal od policajta Jána Čurillu, malo chýbať miesto, kde sa odohralo odovzdanie úplatku v knihe. Preto požiadal kolegu Magulu, aby zavolal Bernardovi Slobodníkovi, ktorý bol toho svedkom, aby to doplnil.

Ten mu mal uviesť, že to bolo v nemocnici u Milosrdných bratov. Podľa svedka nie je pravda čo tvrdí Kaľavský, že Magula mal Slobodníka inštruovať, ako má vypovedať, lebo o skutku nič nevedel.

„Slobodník mu chcel ešte niečo vysvetľovať, ale Magula ho prerušil a ukončil hovor, lebo o skutku nič nevedel a mal len preveriť to miesto skutku,“ dodal k telefonátu Daňko.

„Slobodníka som len registroval, že bol riaditeľom finančnej jednotky na NAKA, nepoznali sme sa osobne a nestretávali sme sa. Potom som ho začal vnímať pri procesných úkonoch, kde vypovedal,“ uviedol k spolupracujúcemu obvinenému, ktorého neskôr aj zadržiaval a vykonával u neho aj domovú prehliadku.

Daňko povedal, prečo chcel vypovedať

Obhajcovia obžalovaného exprokurátora kladú svedkovi množstvo otázok súvisiacich s vyšetrovaním a so zainteresovanými osobami.

„Keďže som sa v lete tohoto roku dozvedel, že má vypovedať pán Zurian (bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, pozn. redakcie SITA), ktorý má mať informácie od pána Kaľavského o tom, že vraj má informácie, že bolo vyšetrovanie manipulované, tak som sa rozhodol, že mal by som vypovedať, lebo ja najlepšie viem a musím vedieť, či bolo, alebo nebolo manipulované,“ uviedol po ukončení výsluchu pred sudcom Daňko k tomu prečo chcel vypovedať. Podľa neho zo strany vyšetrovateľa nebolo konanie v tejto veci nejakým spôsobom manipulované.

Vypovedalo už mnoho svedkov

V kauze, ktorú ŠTS pojednáva od septembra minulého roka, už vypovedalo množstvo svedkov. Naposledy začiatkom októbra cez telemost vypovedali bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský nachádzajúci sa v Bosne a bývalý policajt NAKA Marián Kučerka, ktorý je v Sarajeve.

V júli prišiel svedčiť tiež bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, ktorý vypovedal o manipulovaní dôkazov v tomto aj v iných prípadoch, o ktorých sa dozvedel od Kaľavského.

Podľa obžaloby podnikateľ Peter Koščo, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Kováčik uznaný vinným

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Viac k témam: Bývalý špeciálny prokurátor, Korupcia, Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), Súdy, Svedok
Zdroj: SITA.sk – Daňko svedčil v korupčnej kauze špeciálneho exprokurátora Kováčika, vypovedali aj ďalší policajti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *