Ceny za dodávku vody klesnú, nie však všetkým odberateľom

24.10.2023 (SITA.sk) – Niektorým odberateľom klesnú ceny za dodávku pitnej vody a za stočné. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už z vlastného podnetu znížil ceny pre štyri vodárenské spoločnosti.

Od začiatku októbra sa tak znížila cena za pitnú vodu o 8 % a odpadovú vodu o 11 % pre odberateľov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Zníženie ceny pitnej vody

Od 10. októbra tohto roka úrad rozhodol o znížení ceny pitnej vody pre Liptovskú vodárenskú spoločnosť o 6 % a odpadovej vody o 21 %. Od 23. októbra poklesne cena pitnej vody aj pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť, a to o 13 % a tiež pre Podtatranskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť s poklesom cien pitnej vody o 9 % a odpadovej vody o 24 %.

Ide o vodárenské spoločnosti, ktorým sa výrazne zmenili, poklesli náklady na elektrickú energiu oproti nákladom preukázaným v roku 2022 v rámci cenových konaní na rok 2023.

Vývoj nákladov na energie

„Úrad priebežne monitoruje vývoj nákladov na energie u vodárenských spoločností a aktívne pristupuje k znižovaniu regulovaných cien ak sa preukáže zníženie skutočných nákladov vodárenských spoločností dôsledku klesajúcich trhových cien energií, napríklad v prípade nákupu energií na základe spotových cien. V takýchto prípadoch sme zahájili z vlastného podnetu cenové konania a zohľadnili pokles nákladov v regulovaných cenách vodného a stočného. Je to rovnaký postup ako aplikujeme aj v teplárenstve,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Pri cenových konaniach z vlastného podnetu vychádzal úrad z aktuálnej zmluvy na dodávku elektrickej energie uzatvorenej medzi vodárenskou spoločnosťou a dodávateľom elektrickej energie a zo zníženia priemeru hodinových cien krátkodobého denného trhu.

Viac k témam: Cena vody, Ceny energií, Náklady na energie, Pitná voda
Zdroj: SITA.sk – Ceny za dodávku vody klesnú, nie však všetkým odberateľom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *