Bývalému prezidentovi Juventusu Turín znížili trest za podvod pri vyplácaní miezd počas pandémie

29.8.2023 (SITA.sk) – Talianska futbalová federácia (FIGC) znížila niekdajšiemu prezidentovi talianskeho futbalového klubu Juventus Turín Andreovi Agnellimu trest za podvod pri vyplácaní miezd futbalistom počas pandémie koronavírusu. Angelli uspel s odvolaním, takže si odpyká dištanc na 10 mesiacov namiesto 16 a zaplatí pokutu 40-tisíc eur namiesto 60-tisíc.

V máji ako jediný neprijal ponuku na mimosúdne vyriešenie záležitosti, okrem neho boli v tejto veci obvinení siedmi bývalí členovia vedenia Juventusu.

Tajne ich vyplácali

Až 23 hráčov súhlasilo so znížením platu na štyri mesiace, aby pomohli klubu prečkať krízu. Juventus oficiálne hráčom neplatil, no v skutočnosti im vraj tajne vyplácal peniaze a futbalisti sa reálne vzdali len mesačného platu.

Medzi obvinenými boli v tomto prípade aj bývalý viceprezident „starej dámy” Pavel Nedvěd a športový riaditeľ Fabio Paratici. Klubu hrozilo ďalšie súdne pojednávanie a odpočet bodov, no s FIGC sa napokon dohodol na pokute vo výške 718-tisíc eur.

Tímu odobrali body

Agnelli sa postavil pred súd aj v prípade falšovania účtovníctva, za ktoré dostal od FIGC dištanc na dva roky. Voči tomuto trestu sa tiež odvolal, no verdikt ešte nie je známy. Prokuratúra v Turíne rieši okrem Agnelliho ďalších 11 bývalých členov vedenia Juventusu aj v súvislosti s údajným podvodom na milánskej burze či manipuláciou s trhom.

Juventusu Turín v máji druhýkrát odobrali body z tabuľky Serie A 2022/2023 ako trest za finančné machinácie, dve kolá pred koncom sezóny prišiel o 10 bodov a klesol z druhej priečky na siedmu. Taliansky najvyšší športový súd v apríli vrátil „starej dáme” 15 bodov, ktoré mu odobral v januári. Odvolací súd FIGC sa neskôr znova zaoberal prípadom a udelil klubu ďalší trest. „Bianconeri” tak prišli o účasť v pohárovej Európe v aktuálnom ročníku 2023/2024.

Odstúpenie vedenia

Vo vedení Juventusu v novembri nastalo „zemetrasenie”, keď z funkcií odstúpili šéf klubu Andrea Agnelli, viceprezident Pavel Nedvěd, výkonný riaditeľ Maurizio Arrivabene aj celá správna rada. Spomenutí predstavitelia klubu údajne v rokoch 2018 až 2020 nelegálne brali provízie z prestupov hráčov a investorom vykazovali falošné zisky.

Všetci boli potrestaní zákazom činnosti, no Nedvěd i ďalší uspeli s odvolaním a trest im zrušili. Paratici v reakcii na neúspešné odvolanie odstúpil v apríli z funkcie riaditeľa pre futbal v londýnskom klube Tottenham Hotspur. Jeho dištanc na 30 mesiacov zostal v platnosti nielen v Taliansku, ale celosvetovo.

Viac k témam: Podvod, Seria A
Zdroj: SITA.sk – Bývalému prezidentovi Juventusu Turín znížili trest za podvod pri vyplácaní miezd počas pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *