Bude ešte existovať Wagnerova skupina? Prigožinovi sa vraj nikto nevyrovná

25.8.2023 (SITA.sk) – Po pravdepodobnej smrti Jevgenija Prigožina už žoldnierska Wagnerova skupina možno nebude existovať ako „kvázi nezávislá paralelná vojenská štruktúra“. V najnovšej aktualizácii to tvrdia analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Neprežijú kampaň

Experti vo svojej pravidelnej správe tvrdia, že strata ústredného vedenia skupiny pri stredajšej havárii Prigožinovho súkromného lietadla znamená, že skupina pravdepodobne neprežije kampaň ruského ministerstva obrany na zničenie organizácie po tom, čo Prigožin koncom júna viedol svojich bojovníkov v krátkej vzbure voči Moskve.

ISW tiež informovalo, že ministerstvo založilo súkromné vojenské spoločnosti, ktoré verbujú súčasných a bývalých wagnerovcov, aby prevzali kontrolu nad operáciami tejto skupiny v zahraničí, predovšetkým v Afrike.

Nikto sa mu nevyrovná

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva zároveň pripomenulo, že neexistuje „definitívny dôkaz“, že je Prigožin mŕtvy, ale je to „veľmi pravdepodobné“. Aj Briti sa však domnievajú, že smrť „Wagnera“, ako znie Prigožinova prezývka, by mala takmer určite hlboko destabilizujúci vplyv na Wagnerovu skupinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
V Rusku sa zrútilo lietadlo, na zozname cestujúcich bol aj Prigožin (fotografie)

„Jeho osobné atribúty ako hyperaktivita, výnimočná drzosť, snaha o výsledky a extrémna brutalita prenikli do Wagnerovej skupiny a je nepravdepodobné, že by sa mu vyrovnal akýkoľvek jeho nástupca,“ tvrdia Briti.

Viac k témam: Pád lietadla, šéf wagnerovej skupiny, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Bude ešte existovať Wagnerova skupina? Prigožinovi sa vraj nikto nevyrovná © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *