Autori tvrdení o nevyužiteľnosti ​​​​​​​vrtuľníkov AH-1Z Viper sa buď neorientujú v téme, alebo účelovo dezinterpretujú

24.10.2023 (SITA.sk) – Autori tvrdení o nevyužiteľnosti vrtuľníkov AH-1Z Viper v podmienkach SR sa buď v téme neorientujú dostatočne, alebo ide z ich strany o účelovú dezinterpretáciu.

Pre agentúru SITA to uviedol minister obrany Martin Sklenár v reakcii na vyhlásenie Roberta Fica (Smer-SD). Ten vo svojom príspevku na sociálnych sieťach v nedeľu 22. októbra uviedol, že vrtuľník Viper je nezmyslený pre podmienky SR, pretože je určený pre námornú pechotu.

Obojživelné operácie na mori aj na súši

Sklenár vysvetlil, že aj napriek tomu, že vrtuľník bol pôvodne skonštruovaný pre potreby americkej námornej pechoty, vykonáva obojživelné operácie na mori aj na súši, čo znamená, že súčasťou jej výzbroje sú aj lietadlá, obrnená technika, ako aj bojové vrtuľníky.

Minister obrany spresnil, že v podmienkach SR môžu tieto vrtuľníky v prípade obranných bojov efektívne využívať členitý terén a prirodzené krytie, ktoré im poskytuje.

„Navádzané rakety Hellfire totiž môžu odpaľovať spoza horizontu, čím sa minimalizuje riziko detekcie nepriateľom. Zároveň pripomíname, že rovnaké vrtuľníky s rovnakým využitím v suchozemskom teréne práve prichádzajú aj do výzbroje armády ČR,” uviedol Sklenár a dodal, že akvizícia vrtuľníkov AH-1Z Viper je opodstatnenou prioritou, na ktorú by, v ideálnom prípade, nemali mať vplyv ani personálne zmeny v exekutíve štátu.

Ide o veľmi výhodnú ponuku

„Tak, ako sme už mnohokrát deklarovali, ide o veľmi výhodnú ponuku, ktorá je v súlade s bezpečnostnými záujmami SR. Hovoríme o vysoko sofistikovanej technike s obranným potenciálom na úrovni ťažkej mechanizovanej brigády, ktorú máme možnosť získať za zlomok jej reálnej ceny,” vyhlásil Sklenár a doplnil, že spôsobilosť bojového vrtuľníkového letectva majú záujem obnoviť po viac ako desiatich rokoch.

Tento krok podľa Sklenára významnou mierou prispeje k celkovej efektivite Ozbrojených síl SR v oblasti boja s tankovými a mechanizovanými jednotkami protivníka, ako aj v oblasti vzdušného prieskumu a palebnej podpory pozemných síl.

Viac k témam: Bojové vrtuľníky Bell AH-1Z Viper, Minister obrany SR
Zdroj: SITA.sk – Autori tvrdení o nevyužiteľnosti ​​​​​​​vrtuľníkov AH-1Z Viper sa buď neorientujú v téme, alebo účelovo dezinterpretujú © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *