Albánsko a Kosovo vinia Rusko z vojnových zločinov, premiér Kurti ich prirovnal k scénam z genocídnych režimov

4.4.2022 (Webnoviny.sk) – Lídri Albánska a Kosova ostro odsúdili najnovšie správy o brutálnom zabíjaní ukrajinských civilistov ruskými jednotkami, a vyzvali svet, aby vzal Rusko na zodpovednosť.

Albánsky premiér Edi Rama uviedol, že telá nájdené po odchode ruských vojakov z Buče neďaleko Kyjiva sú „šokujúce“ a dôrazne vyzval na nezávislé vyšetrenie „takýchto ohavných zločinov“. „Nič nemôže ospravedlniť takúto krutosť. Taká bolesť a taká hanba!“ uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Známe scény z genocídnych režimov

Kosovský premiér Albin Kurti uviedol, že telá nájdené v Buči mu pripomínajú podobné zverstvá, spáchané v jeho krajine počas vojny v rokoch 1998 – 1999 medzi etnickými Albáncami a srbskými silami.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Masové hroby, ľudia brutálne zabití s chýbajúcimi časťami tiel, vypálené domy a mestá premenené na trosky, to všetko sú známe scény z genocídnych režimov,“ napísal v pondelok na Twitteri.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Páchatelia sa musia postaviť pred súd

Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, deväť rokov po krvavom konflikte medzi Srbskom a albánskymi separatistami v Kosove, vtedajšej srbskej provincii, pri ktorom zahynulo viac ako 12-tisíc ľudí a približne 1600 je stále nezvestných. „Páchatelia masakru v Buči musia byť postavení pred súd a Rusko musí byť brané na zodpovednosť,“ povedal Kurti.

Albánsko aj Kosovo sa pripojili k výzvam na uvalenie tvrdých sankcií voči Rusku zo strany Európskej únie a Spojených štátov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Albánsko a Kosovo vinia Rusko z vojnových zločinov, premiér Kurti ich prirovnal k scénam z genocídnych režimov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *